Pierwszym aspektem Olimpiady jest, powtarzając za klasykiem: Sport to zdrowie, a szczególnie sport dla osób o wyjątkowych potrzebach, tj. aktywna, skuteczna rehabilitacja, która umożliwia samodzielne życie i aktywność w społeczeństwie. Drugim aspektem Olimpiady powinna być integracja, która oznacza otwartość i całkowite zaakceptowanie drugiego człowieka niezależnie od tego, jaki jest. To wydarzenie jest adresowane do każdej społeczności wrocławskiej. Chcemy tym wydarzeniem dać mocny sygnał organizatorom światowych igrzysk, że można połączyć w jedną imprezę, pod jednym parasolem igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, że oba te wydarzenia powinny się odbywać w jednym czasie.
Michał Piechel – Doradca Prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami
Nazwa: I WROCŁAWSKA INTEGRACYJNA OLIPIADA MŁODZIEŻY
Termin i miejsce:
29 wrzesień 2022
Kompleks Sportowy 1KS Ślęza Wrocław na Kłokoczycach
Odbiorcy:
Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz szkół integracyjnych do 18 roku życia (rocznik ur. 2004 i późniejsze)
Organizatorzy/współorganizatorzy:
Wrocławski Szkolny Związek Sportowy, Biuro Wrocław Bez Barier, MCS Wrocław,
AWF Wrocław
Cel imprezy:
Realizacja imprezy integracyjnej dla dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych poprzez udział we wspólnych zawodach sportowych.
Wzbogacenie oferty sportowej Wrocławia.
Założenia pod względem ilości uczestników wraz z kibicami:
W imprezie sportowo-integracyjnej zakładamy udział około 150 osób.
Zaproszonych zostało:
- 50 uczniów (klasy VIII) ze Szkoły Podstawowej Nr 44
- 50 uczniów (klasy VIII) ze Szkoły Podstawowej Nr 98
- 50 uczniów z : OSW Nr 11, SPP FECDiE,, ,Handicap
Założenia imprezy:
Zorganizowanie i przeprowadzenie 4 konkurencji sportowych oraz mini miasteczka sportowego dla kibiców i uczestników.
Dodatkowe informacje:
- Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy w postaci koszulki, poczęstunku oraz za ukończenie zawodów pamiątkowy medal
- Najlepszych 3 uczestników w każdej konkurencji zostanie wyróżnionych nagrodami i medalami.
- W imprezie pomagać będą wolontariusze z wrocławskich szkół i studenci AWF Wrocław
- Zgłoszenia uczestnictwa do konkurencji integracyjnych (młodzież z niepełnosprawnością) – bocce, rzut piłką – należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program minutowy:
Godz.9.30 -9.45 przyjmowanie zgłoszeń i potwierdzenie udziału
Godz. 9.50 wyprowadzenie zespołów do uroczystego otwarcia
Godz. 9.55- 10.15 uroczyste otwarcie
Godz.10.15 rozpoczęcie konkurencji Bule ,Bocce
Godz.12.15 przeciąganie liny ,rzut piłką lekarską
Godzina 13.00 -13.30 zakończenie Igrzysk z wręczeniem medali i nagród
Godz.10.30 -13.30 MIASTECZKO SPORTOWO – REKREACYJNE
OPIS IMPREZY
Konkurencje sportowe:
- Przeciąganie liny (ilość zespołów maksymalnie 16)
- Rzut piłką 1 kg (ilość uczestników maksymalnie 32) – konkurencja dla niepełnosprawnych
- Boules (ilość zespołów maksymalnie 32)
- Bocce (ilość zespołów maksymalnie 32) – konkurencja dla niepełnosprawnych
Miasteczko sportowe, konkurencje rekreacyjne:
- Strzelanie z łuku
- Dmuchany dart
- Korfball
- Mini piłka nożna/ unihokej
KONKURENCJE:
PRZECIĄGANIE LINY
Konkurencja zespołowa dla dzieci/ młodzieży ze szkół podstawowych.
Udział w turnieju bierze maksymalnie 16 zespołów złożonych z 6 zawodników. System zawodów dostosowany do ilości zgłoszonych zespołów. Zawody odbędą się na sztucznej nawierzchni w zależności od pogody na zewnątrz lub pod balonem (kryte boisko piłkarskie).
RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ 1 KG
Konkurencja indywidualna dla dzieci/ młodzieży z niepełnosprawnościami. Zadaniem uczestnika jest rzut dowolną technikom jak najdalej piłką lekarską o wadze 1 kg. Rzut wykonywany z miejsca lub z rozbiegu z wyznaczonej strefy.
BOULES
Konkurencja zespołowa dla dzieci/ młodzieży ze szkół podstawowych. Udział w turnieju bierze maksymalnie 32 zespoły złożone z 2 zawodników. System zawodów dostosowany do ilość zgłoszonych zespołów. Zawody odbędą się na sztucznej nawierzchni trawiastej, na wyznaczonych bulodromach. Mecz rozgrywamy do na czas lub do konkretnej ilości punktów (w zależności od ilości zgłoszonych zespołów). W meczu uczestniczą 2 zespoły i sędzia. Celem jest rzucanie bulami w taki sposób aby kule były bliżej „świnki”. Każdy zespół w rozgrywce ma do dyspozycji 6 kul ( trzy na zawodnika). Zespoły sędziują samemu a w przypadku braku decyzji proszą o pomoc sędziego. Sędzia ma zawsze ostateczne zdanie.
BOCCE
Konkurencja zespołowa dla dzieci/ młodzieży z niepełnosprawnościami. Udział w turnieju bierze maksymalnie 32 zespoły złożone z 2 zawodników. System zawodów dostosowany do ilość zgłoszonych zespołów. Zawody odbędą się na sztucznej nawierzchni trawiastej, na wyznaczonych kortach do bocce. Mecz rozgrywamy do 12 punktów oraz na czas(określony w zależności od ilości zgłoszonych zespołów). W meczu uczestniczą 2 zespoły i sędziowie .
Celem jest dowolne rzucanie dużymi kulami(styl ten jest zdefiniowany jako wypuszczanie kul poniżej pasa ) w taki sposób aby kule były bliżej „palino”(mała biała kula). Każdy zespół w rozgrywce ma do dyspozycji 4 kul ( każdy zawodnik gra dwiema). Sędzia ma zawsze ostateczne zdanie.
MIASTECZKO SPORTOWO – REKREACYJNE
Dla wszystkich zawodników oczekujących na swoją kolej w zawodach oraz dla kibiców zostanie stworzone mini miasteczko sportowo-rekreacyjne.
Przy każdym stanowisku czekać będzie animator lub wolontariusz, który pomoże w zabawie.
STRZELANIE Z ŁUKU
Stanowisko z trzema tarczami o różnej skali trudności. Każde stanowisko to inna odległość do tarczy. Każdy pod względem swoich umiejętności i możliwości będzie mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy. Stanowisko złożone z bezpiecznych elementów (strzały, łuk, tarcza).
DMUCHANY DART
Rekreacyjne strzały lub rzuty do dużej dmuchane tarczy. Zamiast lotek jak w profesjonalnym darcie tutaj używamy piłek co daje możliwości bezpiecznej zabawy dla każdego.
KORFBALL
Dwa ustawione kosze dostosowane do możliwości uczestników. Jeden kosz na wysokości 3,50 m. (wysokość profesjonalna), drugi obniżony około 2 m. . Piłki wielkościowo dostosowane do możliwości uczestników. Celem jest trafienie z rożnych miejsc do kosza.
MINI PIŁKA NOŻNA/UNIHOKEJ/ MINI PIŁKA RĘCZNA
Boisko z bandami i bramkami. Na uniwersalnym boisko można zagrać w jedną z trzech wybranych przez uczestnika dyscyplin: unihokej, piłka nożna, piłka ręczna. Ilość zawodników na boisku maksymalnie 6. Bandy są otwierane (mogą wjechać osoby np. na wózkach).