Blue Flower

Przed nami finałowa kolejka rundy zasadniczej 7DAYS EuroCup. Terminarz grupy B skojarzył w niej dwie drużyny, dla których środowe starcie w Trydencie będzie także ostatnim w tym sezonie na europejskich parkietach. Dolomiti Energia Trento podejmie w BLM Group Arenie WKS Śląsk Wrocław.

Oba zespoły nie mają już nawet matematycznych szans na awans do play-offów. Włosi wygrali trzy spotkania, z których najbardziej zaskakujące było to w 6. kolejce z obecnym liderem grupy, Gran Canarią (75:72). Pozostałe dwie wygrane przyszły w starciach z Veolia Towers Hamburg i Buducnost VOLI Podgorica. Z kolei wrocławianie jedyny raz zwyciężyli właśnie przeciwko Trento – 21 grudnia pokonali gości w Hali Stulecia aż 80:57. Liderem naszej drużyny był wówczas Jeremiah Martin, który zanotował 21 punktów, 5 zbiórek i aż 6 przechwytów.

O ile nasza drużyna niepowodzenia w Europie odbija sobie na parkietach PLK, o tyle Trento spore problemy ma również na krajowym podwórku. Aktualnie zespół Emanuele Molina notuje serię trzech porażek i z bilansem 11-12 zajmuje 8. miejsce w tabeli. To i tak spora poprawa w stosunku do poprzedniego sezonu, gdy Włosi byli bliżej spadku niż play-offów. I w tym roku o awans do dalszej fazy rozgrywek nie będzie jednak łatwo.

Liderem punktowym (13,1) i drugim najlepszym asystującym (4,1) w zespole jest związany z Trydentem od lat Diego Flaccadori. Wtóruje mu Matteo Spagnolo, autor 11,8 punktu i 4,3 asysty na mecz. Obaj zawodnicy są jednak nominalnymi rzucającymi, a Dolomiti Energia – podobnie jak Śląsk – cierpi przez brak typowego rozgrywającego. Ponadto Emanule Molin ma w składzie tylko jednego gracza zapewniającego ponad 5 zbiórek na mecz – Dariona Atkinsa, średnio notującego 10,3 punktu. Poza wspomnianą trójką nasza defensywa na pewno będzie musiała uważać także na doświadczonego Drew Crawforda.

Co będzie kluczowe dla zwycięstwa w BLM Group Arenie, a także w kolejnych spotkaniach w Energa Basket Lidze? Po ostatnich meczach trener Ertugrul Erdogan komentował, że jego zespół potrzebuje jak najwięcej dzielenia się piłką, dobrej selekcji rzutowej i ograniczenia liczby strat. Tureckiemu szkoleniowcowi bez wątpienia udało się zaszczepić w zespole wolę walki i mamy nadzieję, że wraz z odpowiednią motywacją przyjdą także argumenty koszykarskie.

Środowy mecz będzie już czwartym starciem obu drużyn w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W poprzednim sezonie EuroCupu w Trydencie do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, w której lepsi okazali się gospodarze. Teraz liczymy na podobnie duże emocje i pozytywne zakończenie europejskiej kampanii. Transmisja meczu od 19:50 w Polsacie Sport News.