Blue Flower

Najbardziej medialny klub, największy wkład w promocję młodzieży, najlepszy drive oraz blok sezonu. To wyróżnienia, jakie otrzymał nasz klub podczas gali kończącej sezon Energa Basket Ligi. 
Śląsk po raz drugi z rzędu został najbardziej medialnym klubem w polskiej lidze. Tym razem publikacje dotyczące WKS-u wygenerowały ekwiwalent reklamowy w wysokości 90,5 miliona złotych, czyli o ponad 34 miliony więcej niż w poprzednim sezonie. Liczba publikacji na temat wrocławskiej drużyny wyniosła 17 tysięcy (wzrost o ponad 3 tysiące). Szczegółowe dane firmy PSSM potwierdzają nieustanny rozwój Śląska, który kolejny sezon z rzędu walczył o najwyższe cele na krajowym podwórku oraz występował w prestiżowych europejskich rozgrywkach.
Równie mocno, co otrzymanie nagrody, mogą cieszyć nas wyraźnie wyższe wskaźniki ekwiwalentu reklamowego i sumy publikacji. Pokazują one, że nawet pomimo nieco gorszego wyniku sportowego, WKS Śląsk Wrocław jest coraz bardziej atrakcyjną marką dla sponsorów i reklamodawców. Warto dodać, że w sezonie 2021/22 walka o nagrodę najbardziej medialnego klubu była znacznie bardziej wyrównana - wówczas piąty w klasyfikacji klub ze Słupska wygenerował ekwiwalent reklamowy 20 milionów złotych niższy od Śląska. W niedawno zakończonych rozgrywkach podobna różnica dzieliła WKS i... drugą Legię Warszawa. Mamy nadzieję, że ten trend uda nam się utrzymać w kolejnych latach, a wszystkim sponsorom, partnerom i przedstawicielom mediów dziękujemy za współpracę w minionych miesiącach.
- Cieszę się, że ponownie możemy cieszyć się z nagrody dla najbardziej medialnego klubu sezonu. Tym bardziej, że różnica w wypracowanym przez nas ekwiwalencie reklamowym w stosunku do poprzedniego roku może robić wrażenie. Dziękuję pracownikom klubu, działowi medialnemu i naszym sponsorom. Myślę, że możemy powiedzieć, że jesteśmy najlepszym narzędziem reklamowym w polskiej koszykówce - powiedział Prezes Zarządu Klubu, Michał Lizak.
Wrocławski klub otrzymał również nagrodę za największy wkład w promocję młodych talentów w Polsce. To już druga taka nagroda dla WKS-u. Pierwsza została przyznana za sezon 2020/21, co udowadnia, że Śląsk Wrocław nie od dziś jest najlepszym miejscem w Polsce do rozwoju dla młodych koszykarzy.
W tym sezonie nasza młodzież sięgnęła po jeden z najważniejszych tytułów w polskiej koszykówce młodzieżowej. Juniorzy starsi w świetnym stylu zdobyli Młodzieżowy Puchar Polski, w finale pokonując 96:60 SKM Zastal Zielona Góra. Ponadto w najlepszej szóstce turnieje finałowe Mistrzostw Polski kończyli zawodnicy z kategorii wiekowych do lat 19 i do lat 17.
Nasz klub odważnie wprowadza także utalentowanych zawodników do składu pierwszej drużyny. W tym sezonie debiuty na parkietach Energa Basket Ligi zanotowali Michał Mindowicz i Kuba Piśla, a dziewięć spotkań w PLK rozegrał Mikołaj Adamczak. Cała trójka, podobnie jak Aleksander Wiśniewski, była bardzo ważną częścią zespołu, który sięgnął po srebrny medal mistrzostw Polski. Wspomniani zawodnicy mieli także szansę zasmakować basketu na najwyższym europejskim poziomie, otrzymując cenne minuty na parkietach 7DAYS EuroCup.
Zapominać nie można również o pierwszoligowej drużynie rezerw, w której utalentowana młodzież kolejny sezon mogła zdobywać szlify na poziomie centralnym. WKS Śląsk II Wrocław z bilansem 12-22 zakończył rozgrywki na 15. miejscu, utrzymując się na zapleczu ekstraklasy. Oznacza to, że także w kolejnym roku młodzi Trójkolorowi będą mogli zdobywać bezcenne doświadczenie na parkietach 1. Ligi.
- Jestem dumny, że w ciągu ostatnich trzech lat po raz drugi odbieramy tę nagrodę. Wierzę, że Wrocław i akademia Śląska to najlepsze miejsce do rozwoju dla młodych graczy. Dziękuję dyrektorowi Januszowi Pilchowi i całej kadrze szkoleniowej, która pracuje przy drużynie rezerw i akademii. To jest Wasza nagroda. Wierzę, że nadal będziemy w stanie "produkować" kolejnych reprezentantów Polski, tak jak robiliśmy to w minionych latach - powiedział Michał Lizak.
W ręce zawodników WKS-u trafiły także dwie nagrody indywidualne. Najlepszym drivem sezonu została wybrana niezwykle efektowna akcja Jeremiah Martina w drugim spotkaniu półfinałowym z Legią Warszawa.
Z kolei najlepszym blokiem sezonu 2022/23 może poszczycić się Aleksander Dziewa. Także miał on miejsce podczas półfinałowej serii z Legią (w meczu numer cztery), a powstrzymanym przez Olka zawodnikiem był Aric Holman.