Blue Flower

Niespełna dwa tygodnie pozostały do VI Memoriału Adama Wójcika, który odbędzie się w dniach 12-13 września w Hali Orbita! Przedstawiamy szczegóły dotyczące turnieju.
Tegoroczna obsada Memoriału jest najsilniejszą z dotychczasowych – w zmaganiach wezmą udział WKS Śląsk Wrocław, Hapoel Tel Awiw, BC Prometey i King Szczecin.
W Hali Orbita zobaczymy więc obecnych mistrzów Polski, czyli drużynę King Szczecin. W czerwcu szczecinianie walczyli ze Śląskiem o złoty medal i ta walka zakończyła się dla nich zwycięsko. We wrześniu zespół trenera Arkadiusza Miłoszewskiego ponownie pojawi się we Wrocławiu podczas VI Memoriału Adama Wójcika.
Oprócz mistrza Polski na memoriale będziemy również gościć aktualnego wicemistrza Izraela, Hapoel Tel Awiw. Zespół ten rywalizował ze Śląskiem w poprzednim sezonie w fazie grupowej EuroCupu i oba spotkania zakończyły się wygraną zespołu z Tel Awiwu. Hapoel toczył zaciętą walkę o mistrzostwo Izraela z euroligowym Maccabi, jednak musiał uznać wyższość rywala, który zwyciężył w serii 2:1. W nadchodzącym sezonie Hapoel ponownie zagra w EuroCupie.
Stawkę uzupełni rewelacja poprzedniego sezonu EuroCupu, ukraińskie Prometey. Zespół ten imponował od początku poprzedniego sezonu i ostatecznie dotarł aż do półfinału, gdzie uległ Turk Telekom Ankara 74:76. Prometey zagra w EuroCupie również w nadchodzącym sezonie, a Memoriał będzie jednym z ostatnich sprawdzianów przed startem tych rozgrywek (4 października). Dla trenerów i zawodników wydarzenie będzie znakomitą szansą do sprawdzenia formy przed rozpoczęciem rozgrywek, a dla kibiców WKS-u pierwszą możliwością, by na żywo zobaczyć nowy zespół Śląska. Memoriał Adama Wójcika to jednak przede wszystkim okazja, by wspomnieć tego wybitnego zawodnika reprezentacji Polski i Śląska Wrocław. Jak co roku, organizacja turnieju imienia Adama Wójcika to wyraz szacunku oraz pamięci o niezwykłym koszykarzu i człowieku, jakim był popularny “Oława”.
Podobnie jak przed rokiem, polskie drużyny podczas Memoriału zmierzą się z zagranicznymi. Poniżej prezentujemy pełen plan meczów:

Wtorek, 12 września 2023:
16:00 - King Szczecin vs BC Prometey
19:00 - WKS Śląsk Wrocław vs Hapoel Tel Awiw

Środa, 13 września 2023:
16:00 - King Szczecin vs Hapoel Tel Awiw
19:00 - WKS Śląsk Wrocław vs BC Prometey

VI Memoriał Adama Wójcika zostały dofinansowany przez Gminę Wrocław. Telewizja Polsat jest sponsorem VI Memoriału Adama Wójcika. Wszystkie mecze turnieju obejrzysz w sportowych kanałach Polsatu. Bilety na turniej można kupić w serwisie Abilet.pl.

Hassani Gravett pierwszym zagranicznym wzmocnieniem WKS-u przed sezonem 2023/2024. 27-letni obwodowy podpisał ze Śląskiem Wrocław roczny kontrakt.

Amerykanin pierwsze koszykarskie kroki stawiał na uczelniach Pensacola State College (2015-16) i South Carolina (2016-19). Jak to zazwyczaj bywa, najbardziej udany był dla niego ostatni rok na uczelni – notował wówczas 11,4 punktu na mecz przy skuteczności 39,9% zza łuku i został wybrany najlepszym rezerwowym Southeastern Conference.

Bardzo podobne statystyki Hassani notował podczas swojej pierwszej przygody w G-League w barwach Lakeland Magic. Po rozegraniu pełnego sezonu na zapleczu NBA Gravett wyjechał do Europy, a dokładnie do Macedonii, gdzie w sezonie 2020/21 reprezentował MZT Skopje Aerodrom. Z tą drużyną zdobył mistrzostwo i puchar kraju, notując średnio 12,4 punktu, 4 zbiórki i 3,1 asysty.

Kolejny sezon to powrót do Lakeland i drugi rok w G-League. Ponadto podczas tego pobytu Gravett podpisał dwa 10- dniowe kontrakty z występującym w NBA Orlando Magic i wystąpił w ośmiu meczach najlepszej koszykarskiej ligi świata. W 21 minut notował średnio 6,3 punktu i 2,5 asysty oraz rzucał za trzy ze skutecznością 42,3%.

Po krótkich epizodach w Memphis Hustle i Raptors 905 na początku obecnego roku nowy obwodowy Śląska przeniósł się do niemieckiej Bundesligi. W zespole Baskets Oldenburg rozegrał 21 spotkań, podczas których jego średnie wyniosły 7,3 punktu, 2,8 zbiórki i 2,8 asysty.

Hassani Gravett to zawodnik typu combo, który może występować zarówno na pozycji rozgrywającego, jak i rzucającego. Dobrze radzi sobie z piłką, jak i bez niej, gwarantuje energię w ataku oraz agresywność w defensywie. Dobrze czuje się w akcjach pick and roll, ale potrafi też zdobywać punkty indywidualnymi wejściami pod kosz.

– Hassani ma za sobą dobre występy w G-League, lidze adriatyckiej czy niemieckiej. Zanotował też parę meczów w NBA, więc ma na koncie sporo doświadczenia. Jest bardzo atletyczny, potrafi dobrze grać w izolacji i solidnie broni. Myślę, że w naszej drużynie w ataku będzie występować głównie na pozycji numer dwa, ale także będzie w stanie zastąpić na kilka minut podstawowego rozgrywającego. Z kolei w defensywie wierzę, że ze swoją fizycznością będzie mógł bronić zawodników z poziomu EuroCupu – mówi o nowym zawodniku trener Śląska, Oliver Vidin.

Hassani, witamy we Wrocławiu i życzymy powodzenia!

Ivan Ramljak nie jest już zawodnikiem Śląska Wrocław. Klub nie zdecydował się na wykorzystanie zawartej w kontrakcie możliwości przedłużenia umowy o kolejny rok.

Decyzja podyktowana jest przede wszystkim trwającymi negocjacjami z potencjalnymi trenerami, którzy chcą mieć decydujący głos przy wyborze zagranicznych zawodników na nadchodzący sezon. Tym samym klub zrezygnował z możliwości automatycznego przedłużenia kontraktu z Ivanem Ramljakiem o kolejny rok, co oczywiście nie wyklucza możliwości ponownej współpracy z zawodnikiem w mniej lub bardziej odległej przyszłości.

Chorwat dołączył do wrocławskiego zespołu w 2020 roku. Przez trzy lata w koszulce WKS-u wystąpił w 111 spotkaniach na polskich parkietach oraz w 23 meczach 7DAYS EuroCup. Z Trójkolorowymi zdobył trzy medale mistrzostw Polski, dwukrotnie został wybrany także najlepszym obrońcą ligi. To właśnie za świetną grę w defensywie i boiskową inteligencję cenili go kibice i obserwatorzy z Wrocławia. W ostatnim sezonie Ivan pełnił funkcję kapitana drużyny WKS-u.

– Dziękuję wszystkim w klubie za trzy lata spędzone we Wrocławiu, to była niesamowita przygoda. Kibice wspierali nas podczas wszystkich domowych meczów i na wyjazdach w całej Polsce. Jestem za to bardzo wdzięczny – mówił Ramljak na spotkaniu kończącym sezon 2022/23.

„Ramo”, to była przyjemność oglądać Cię w akcji. Dziękujemy za trzy lata pełne emocji i sukcesów!

W sezonie 2023/24 WKS Śląsk Wrocław ponownie wystąpi w rozgrywkach 7DAYS EuroCup. Dla naszego klubu będzie to już trzeci sezon z rzędu w drugich najbardziej prestiżowych rozgrywkach w Europie.
Skład 7DAYS EuroCup na nadchodzące rozgrywki został przed chwilą ogłoszony przez Euroleague Basketball. Obok wicemistrzów Polski wystąpią w nim:
- 7Bet-Lietkabelis Panevezys
- Aris Thessaloniki
- Besiktas Istanbul
- Buducnost VOLI Podgorica
- Cedevita Olimpija Ljubljana
- Dolomiti Energia Trento
- Dreamland Gran Canaria
- Hapoel Tel Aviv
- Joventut Badalona
- London Lions
- Mincidelice Jl Bourg en Bresse
- Paris Basketball
- Prometey Slobozhanske
- Ratiopharm Ulm
- Turk Telekom Ankara
- UB-T Cluj-Napoca
- Umana Reyer Venice
- Veolia Towers Hamburg
- Wolves Vilnius
Poprzednie dwie kampanie pod względem sportowym nie były zbyt udane dla naszej drużyny. Mamy jednak nadzieję, że powiedzenie „do trzech razy sztuka” sprawdzi się i w tym przypadku, a tym samym uda nam się sprawić niejedną niespodziankę na europejskich parkietach. Hello again, Europe!